CGS404U025X5C
DigiKey Part Number
CGS404U025X5C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS404U025X5C
Description
CAP ALUM 400000UF 25V SCREW CHAS
Detailed Description
400000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 4mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
31.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
41.08 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
-10%, +75%
Height - Seated (Max)
5.125" (130.18mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
4mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C