CGS362T450X4L
DigiKey Part Number
CGS362T450X4L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS362T450X4L
Description
CAP ALUM 3600UF 450V SCREW CHAS
Detailed Description
3600 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 41mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
9.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
13.8 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
-10%, +50%
Height - Seated (Max)
4.625" (117.48mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
41mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C