CGS303U050V5L
DigiKey Part Number
338-3545-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS303U050V5L
Description
CAP ALUM 30000UF 50V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
12.4 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
16.12 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Tolerance
-10%, +75%
Height - Seated (Max)
5.625" (142.88mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C