CGS252T250V5L
DigiKey Part Number
338-1426-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS252T250V5L
Description
CAP ALUM 2500UF 250V SCREW CHAS
Detailed Description
2500 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 41mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
7.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
11.7 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Tolerance
-10%, +50%
Height - Seated (Max)
5.625" (142.88mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
41mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C