CGS251T450R4C
DigiKey Part Number
338-4269-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS251T450R4C
Description
CAP ALUM 250UF 450V SCREW CHAS M
Detailed Description
250 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 308mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
1.375" Dia (34.93mm)
Tolerance
-10%, +50%
Height - Seated (Max)
4.125" (104.78mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
308mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C