CGS142T450V4C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
1400 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 76mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
CGS142T450V4C
DigiKey Part Number
CGS142T450V4C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS142T450V4C
Description
CAP ALUM 1400UF 450V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
7.5 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Tolerance
-10%, +50%
Height - Seated (Max)
4.125" (104.78mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
76mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C