CGH412T350W4L
DigiKey Part Number
CGH412T350W4L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGH412T350W4L
Description
CAP ALUM 4100UF 350V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 38.6mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
8.6 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
10.578 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
-10%, +50%
Height - Seated (Max)
4.625" (117.48mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
38.6mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C