CG562U150X3L
DigiKey Part Number
338-3533-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG562U150X3L
Description
CAP ALUM 5600UF 150V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 150 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
17 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
20.57 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
-10%, +75%
Height - Seated (Max)
3.625" (92.08mm)
Voltage - Rated
150 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C