CDV30EH390JO3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
39 pF Mica Capacitor 1.5 kV Radial
CDV30EH390JO3
DigiKey Part Number
CDV30EH390JO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV30EH390JO3
Description
CAP MICA 39PF 5% 1500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.437" (11.10mm)
Capacitance
39 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.772" L x 0.252" W (19.60mm x 6.40mm)
Voltage - Rated
1.5 kV
Height - Seated (Max)
0.850" (21.60mm)