Image for CDS5FY241GO3 is not available
CDS5FY241GO3
DigiKey Part Number
CDS5FY241GO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDS5FY241GO3
Description
MICA
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 pF Mica Capacitor 50 V Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.118" (3.00mm)
Capacitance
240 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.252" L x 0.142" W (6.40mm x 3.60mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)