Image for CDS10FA391FO3 is not available
CDS10FA391FO3
DigiKey Part Number
CDS10FA391FO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDS10FA391FO3
Description
MICA
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 pF Mica Capacitor 100 V Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.142" (3.60mm)
Capacitance
390 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.272" (6.90mm)