CDS10ED510GO3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Image for CDS10ED510GO3 is not available
CDS10ED510GO3
DigiKey Part Number
CDS10ED510GO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDS10ED510GO3
Description
MICA
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.142" (3.60mm)
Capacitance
51 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.311" L x 0.118" W (7.90mm x 3.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)