CD5EC510GO3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
51 pF Mica Capacitor 300 V Radial
CD5EC510GO3
DigiKey Part Number
CD5EC510GO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD5EC510GO3
Description
CAP MICA 51PF 2% 300V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.118" (3.00mm)
Capacitance
51 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.272" L x 0.142" W (6.90mm x 3.60mm)
Voltage - Rated
300 V
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)