CD15ED510GO3F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
JustRadios - Capacitors and Resistors
In Stock: 200
51 pF Mica Capacitor 500 V Radial
CD15ED510GO3F
DigiKey Part Number
CD15ED510GO3F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD15ED510GO3F
Description
CAP MICA 51PF 2% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
51 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)