BLS806K601R414
DigiKey Part Number
338-BLS806K601R414-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLS806K601R414
Description
80UF 600VDC 57.5X50X35MM LS=52.5
Detailed Description
80 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.008" (51.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.799" (20.30mm)
Voltage Rating - DC
600V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.8 mOhms
Features
85C/85% Humidity