BLS805K901N262
DigiKey Part Number
338-BLS805K901N262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLS805K901N262
Description
8UF 900VDC 42X32X19MM LS=37.5
Detailed Description
8 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.748" W (42.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
ESR (Equivalent Series Resistance)
11.4 mOhms
Features
85C/85% Humidity