BLS556K901R504
DigiKey Part Number
338-BLS556K901R504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLS556K901R504
Description
55UF 900VDC 57.5X55X45MM LS=52.5
Detailed Description
55 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Height - Seated (Max)
2.205" (56.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.799" (20.30mm)
Voltage Rating - DC
900V
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.2 mOhms
Features
85C/85% Humidity