BLS556K701N504
DigiKey Part Number
338-BLS556K701N504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLS556K701N504
Description
55UF 700VDC 42X55X40MM LS=37.5
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 1.575" W (42.00mm x 40.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.205" (56.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.799" (20.30mm)
Voltage Rating - DC
700V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.8 mOhms
Features
85C/85% Humidity