BLS205K901H212
DigiKey Part Number
338-BLS205K901H212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLS205K901H212
Description
2UF 900VDC 32X22X13MM LS=27.5
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.898" (22.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
19.7 mOhms
Features
85C/85% Humidity