BLC200J901B4D
DigiKey Part Number
338-3385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLC200J901B4D
Description
CAP FILM 20UF 5% 900VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 230V 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BLC200J901B4D Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.1 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 1.181" W (41.50mm x 30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
230V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
900V