AVS106M50D16T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.000
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 47.709
Datasheet
Direct
KEMET
Upgrade
KEMET
Upgrade
Panasonic Industry
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 19.9Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
AVS106M50D16T-F
DigiKey Part Number
AVS106M50D16T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVS106M50D16T-F
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
59.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
19.9Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C