ATB227M063
DigiKey Part Number
338-ATB227M063TR-ND - Tape & Reel (TR)
338-ATB227M063CT-ND - Cut Tape (CT)
338-ATB227M063DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATB227M063
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
504 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
720 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C