AHA107M50G24T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 58.658
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3.188
Datasheet
Similar
In Stock: 495
Direct
Rubycon
In Stock: 684
Direct
Rubycon
Upgrade
Panasonic Industry
Chemi-Con
KEMET
Panasonic Industry
In Stock: 321
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
AHA107M50G24T-F
DigiKey Part Number
AHA107M50G24T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA107M50G24T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
204 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C