AHA107M50F24B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 45.959
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 495
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 12.196
Direct
Chemi-Con
In Stock: 77
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 329
Similar
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
AHA107M50F24B-F
DigiKey Part Number
AHA107M50F24B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA107M50F24B-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
187 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C