AFK338M25R44T-F
DigiKey Part Number
338-AFK338M25R44T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AFK338M25R44T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AFK338M25R44T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK338M25R44T-F
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SMD
Detailed Description
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 33mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.545 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.06 A @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
33 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.827" W (19.00mm x 21.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C