AFC337M25G24T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 8.397
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.155
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 500
Parametric Equivalent
In Stock: 395
Upgrade
Rubycon
In Stock: 158
Rubycon
In Stock: 794
In Stock: 676
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 238
KEMET
Chemi-Con
In Stock: 255
KEMET
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 700mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AFC337M25G24T-F
DigiKey Part Number
AFC337M25G24T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFC337M25G24T-F
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
502.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
150 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 120Hz
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C