AFC227M10F24B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 500
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 500
Datasheet
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 989
Upgrade
In Stock: 970
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.4Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AFC227M10F24B-F
DigiKey Part Number
AFC227M10F24B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFC227M10F24B-F
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
337.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
450 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
300 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4Ohm @ 120Hz
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C