953BQW16P5KSF-F
DigiKey Part Number
2266-953BQW16P5KSF-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
953BQW16P5KSF-F
Description
CAP FILM 16.5UF 10% 250VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
16.5 µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
953BQW16P5KSF-F Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
8 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.811" (46.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)