942C20S33K-F
DigiKey Part Number
338-4454-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
942C20S33K-F
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 2KVDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 500V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
942C20S33K-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
12 mOhms
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
0.768" Dia x 1.339" L (19.50mm x 34.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
500V
Applications
High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)