940C10P15K-F
DigiKey Part Number
338-1444-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
940C10P15K-F
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 1KVDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 500V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
940C10P15K-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
7 mOhms
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
0.591" Dia x 1.339" L (15.00mm x 34.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
500V
Applications
High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)