935C1W20K-F
DigiKey Part Number
338-3947-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
935C1W20K-F
Description
CAP FILM 20UF 10% 100VDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 70V 100V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
935C1W20K-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
8 mOhms
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
0.874" Dia x 2.248" L (22.20mm x 57.10mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
70V
Applications
High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
100V