730P224X9250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 84
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Image for 730P224X9250 is not available
730P224X9250
DigiKey Part Number
730P224X9250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
730P224X9250
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP), Metallized Axial
EDA/CAD Models
730P224X9250 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.307" Dia x 1.000" L (7.80mm x 25.40mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Applications
High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
250V