716P10454LA3
DigiKey Part Number
338-4367-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
716P10454LA3
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
716P10454LA3 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.252" L x 0.421" W (31.80mm x 10.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.953" (24.20mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
1.031" (26.20mm)
Voltage Rating - DC
400V