716P10356JA3
DigiKey Part Number
716P10356JA3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
716P10356JA3
Description
CAP FILM 10000PF 5% 600VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 200V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
716P10356JA3 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.701" L x 0.339" W (17.80mm x 8.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.831" (21.10mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Voltage Rating - DC
600V