715P47356LA3
DigiKey Part Number
338-4365-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715P47356LA3
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 600VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 200V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
715P47356LA3 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.520" Dia x 1.252" L (13.20mm x 31.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.811" (20.60mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
1.031" (26.20mm)
Voltage Rating - DC
600V