715P22412LA3
DigiKey Part Number
715P22412LA3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715P22412LA3
Description
CAP FILM 0.22UF 1% 200VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 155V 200V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
715P22412LA3 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" Dia x 1.252" L (13.00mm x 31.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.823" (20.90mm)
Tolerance
±1%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
155V
Lead Spacing
1.031" (26.20mm)
Voltage Rating - DC
200V