688LBB035M2BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 149
Datasheet
6800 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 60.9509mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
688LBB035M2BE
DigiKey Part Number
688LBB035M2BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
688LBB035M2BE
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.82 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.525 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60.9509mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C