686TTA035M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2.507
Datasheet
68 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 3.4132Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
686TTA035M
DigiKey Part Number
686TTA035M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
686TTA035M
Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
306 mA @ 50 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.4132Ohm @ 120Hz