685MWR050K
DigiKey Part Number
685MWR050K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
685MWR050K
Description
CAP FILM 6.8UF 10% 50VDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Metallized Axial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.453" Dia x 0.807" L (11.50mm x 20.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Applications
General Purpose
Voltage Rating - AC
30V
Features
Low ESR
Voltage Rating - DC
50V