684MWR250K
DigiKey Part Number
684MWR250K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
684MWR250K
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.68 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Axial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.374" Dia x 1.063" L (9.50mm x 27.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Applications
General Purpose
Voltage Rating - AC
160V
Features
Low ESR
Voltage Rating - DC
250V