664HC4102K2EM8
DigiKey Part Number
1572-1600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
664HC4102K2EM8
Description
CAP FILM 0.66UF 1KVAC CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.66 µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP) Nonstandard
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.8 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.205" L x 2.205" W (56.00mm x 56.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.193" (30.30mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Female
Voltage Rating - AC
1000V (1kV)