550C842T500FG2D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
8400 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 105°C
550C842T500FG2D
DigiKey Part Number
550C842T500FG2D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
550C842T500FG2D
Description
CAP ALUM 8400UF 500V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
1.250" (31.75mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
3.500" Dia (88.90mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
8.687" (220.65mm)
Tolerance
-10%, +50%
Mounting Type
Voltage - Rated
500 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C