Image for 550222T400DF2B is not available
550222T400DF2B
DigiKey Part Number
550222T400DF2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
550222T400DF2B
Description
CAP ALUM 2200UF 400V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
1.250" (31.75mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
3.024" Dia (76.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.717" (145.21mm)
Tolerance
-10%, +50%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C