505LC6500K5PM8
DigiKey Part Number
1572-1595-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
505LC6500K5PM8
Description
CAP FILM 5UF 10% 500VAC CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP) Nonstandard
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.2 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.937" L x 3.937" W (100.00mm x 100.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.146" (54.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Female
Voltage Rating - AC
500V