500X103M160CD2B
DigiKey Part Number
500X103M160CD2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
500X103M160CD2B
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 95°C
Category
Voltage - Rated
160 V
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 95°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Tolerance
±20%