500223U075DF2B
DigiKey Part Number
500223U075DF2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
500223U075DF2B
Description
CAP ALUM 22000UF 75V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 75 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 95°C
Category
Voltage - Rated
75 V
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 95°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Packaging
Bulk
Polarization
Polar
Part Status
Active
Applications
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
-10%, +75%