477TTA025M
DigiKey Part Number
1572-1495-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
477TTA025M
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 564.4mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
560 mA @ 120 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
772.8 mA @ 50 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia x 0.827" L (10.00mm x 21.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
564.4mOhm @ 120Hz