475TTA050M
DigiKey Part Number
1572-1471-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
475TTA050M
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 42.3284Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Axial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
42.3284Ohm @ 120Hz