474PPB162K
DigiKey Part Number
474PPB162K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
474PPB162K
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 650V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
650V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)