405HC5900KR
DigiKey Part Number
405HC5900KR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
405HC5900KR
Description
CAP FILM 4UF 10% 900VAC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP) Axial, Can - Screw Terminals
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.9 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
4.016" Dia (102.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.819" (71.60mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Female
Voltage Rating - AC
900V